"Nemoc je zanedbaný pohyb" aneb Předsudky o zdraví

7. červen 2010 | 22.41 |

Nikdy jsem tuhle větu neslyšela. Až do dnešního rána - četla jsem ji v jednom rozhovoru v MF Dnes.

A úplně mi vylepšila náladu, protože jsem zjistila, že moje tělo není až tak nenormální jak jsem myslela :D

(Btw. pokud nechcete číst takovou menší blbůstku o mně, tak přeskočte k číslu 3 ;) )

1.          Když se totiž delší dobu nehýbu a třeba jen sedím u pc nebo televize, tak tělo začne protestovat tím, že dostanu teplotu. Snažím se tomu tedy vyhýbat, ale ne vždy se daří. A na tuhle teplotu nepomáhá žádný paralen ani nic podobného. Zabírá jediná věc. Pohyb. Stačí se zvednout a jít se projít nebo si jen pár minut zaskákat nebo něco takového. A po půl hoďce mi teplota klesne klidně o stupeň i víc.

2.          Když už jsem byla u toho, tak jsem začala pátrat a došla mi další věc - to, že mám sem tam horečku z nervozity, taky není tak nenormální. Poprvé se mi to stalo někdy v šestnácti sedmnácti. Měla jsem trávit večer s lidma, které jsem fakt neměla ráda a byla jsem z toho hodně ve stresu. Když jsem po pár hodinách přišla domů, měla jsem skoro 40 stupňů. A opět - lék nepomáhal. Druhý den to bylo v pohodě. Zní to dost děsivě, ale jsem moc ráda, že se mi tohle stalo. Od té doby si totiž na svoje nervy dávám fakt bacha a když cítím, že to na mě jde, tak se mi to podaří zastavit. A hlavně si říkám, že mi spousta věcí za to nestojí, a dost si vybírám, co vlastně budu (ne)dělat. Vrátilo se mi to ale před dvěma týdny - dva dny jsem se prakticky nehnula z pokoje od notebooku a od učení a do toho jsem měla dost stresující zkoušku. Takže opět teplota. Půl hodiny po zkoušce (a tím pádem i chůze do školy a zpět) jsem měla o o 1,3 stupínku míň. Sranda, ne? :D

3.          Scénáristka, která tu větu v mém nadpisu zmínila, mi mluvila z duše i v další věci - neužívání léků. Před pár dny jsem zároveň četla i odbornější článek o účinnosti placebo - je dokázáno, že působí téměř stejně jako léky, ale věda to pořád neuznává. A já se ptám - sakra proč ne?! Neustále to vidím všude kolem sebe - lidi do sebe ládují prášky všeho druhu, několik antibiotik za sebou, i když nepomáhají. Uvědomte si, že lékař vám ve většině případů něco předepíše, protože ví, že VY SAMI to chcete (a protože z toho má prachy, jasně). Jen si to vezměte - něco vám je, ale doktor řekne, že to nic není a nic vám nenapíše. Většina bude určitě nadávat, že je ten doktor úplně neschopný nebo něco podobného.

             A to samé (nebo je to možná ještě horší) se děje s potravinovými doplňky. Vitaminy v tabletkách, rybí tuky, tablety na močové cesty, myšlení atd atd. Spolubydlící jich denně bere tak 10-15 (bohužel nepřeháním). Znám ji 10 měsíců. A celých, úplně celých 10 měsíců jí něco je. Kašel má opravdu celou tu dobu.

A průběžně se střídají další věci. A takových lidí znám poměrně dost. Nedávno jsem se dočetla, na čem je tohle vlastně založeno - 1. pochopitelně na reklamě (viz blbnutí s léky na prasečí chřipku; tohle působí na stejném principu, nakupující akorát financuje tyhle firmy), 2. na psychice lidí z pohledu sugesce ("je to vitamin, tak si to vezmu, vitaminy jsou potřeba") a 3. tyto doplňky NEJSOU nijak testovány na účinnost - jediné kritérium, díky kterému jim je povoleno dostat se na trh, je to, že tabletky nejsou nebezpečné.

Takže asi tak... něco podobného je i se zeleninou a ovocem z obchoďáků. Ty mají asi tolik vitaminů jako plešatý vlasů, a chemikálií jako mám vlasů já (=hodně :D ). A opět bych se mohla rozpovídat o bráchovi, který jí takovéhle věci neustále a je každých pár měsíců nemocný; a o sobě samé - zeleninu a ovoce mám sice ráda, ale než jíst tyhle (s prominutím) sr**ky, tak je přes zimu oželím a jím je jen když vyrostou na zahrádce. Bez žádné "újmy" na zdraví v podobě nemocí nebo zimních nachlazení. (Teď bych měla zaklepat na dřevo...)

Co tímhle vším vlastně chci říct? Celkem jednoduchou věc. Neřiďte se žádnými články, reklamami atd. Většina "zaručených" výzkumů se za pár let ukáže jako chybných nebo se ukáže, že jsou "trochu" přibarvené. Nejznámnější případ za všechny - špenát :) Prostě se řiďte jen a jen sami sebou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší