"Logika" na vysokých školách

15. duben 2011 | 16.52 |

Čím dýl jsem na VŠ, tím víc vidím, jak je školský systém zoufale nepropracovaný. A o posledním ročníku to platí dvojnásob.

Proč...? Těch důvodů je hned několik, zmínim se tu (jen) o některých z nich.

Například se mi zdá dost zvláštní, že studenti, kteří chtějí školu ukončit a jít na státnice v květnu/červnu, musí odevzdat závěrečnou práci (bakalářku/diplomku) do konce března. Ok, na tomhle nic divného není. Nelogické je ale to, že už v půlce února musíte vědět, jak to s vámi vlastně bude - dopíšete práci opravdu do konce března, nebo to nebudete stíhat? Zvládnet všechny poviiné předměty a všechny potřebné kredity? Nebo ne, a budete muset prodlužovat...? Kdo tohle může vědět, že. Nikdy nevíte, co se kde může po*sat. Stačilo by, aby vás chytlo třeba slepé střevo, a nenaděláte nic. Ale to váš stag/sis/is a podobné univerzitní portály, nezajímá. Jednou jste se zapsali (v únoru), tak už to musíte dopsat včas. A naopak - nezapsali jste se? Co se dá dělat, tak příští rok.

Ke konci března se na škole začaly dostávat do popředí názory, že je lepší státnicovat v září, než na jaře. Když jsem to slyšela, tak jsem si akorát zaklepala na hlavu - proč si zbytečně kazit prázdniny a oddalovat to?! Postupně se ale ukazuje, že až taková kravina to není. Dost lidí od nás se touto taktikou opradu řídí, a přihlásilo se až na září (některé z důvodů jsou uvedeny v dalším odstavci). Já ne, radši to chci mít za sebou, ale celkem ty lidi chápu.

Co ale nechápu, je, proč to stát zařídil tak, jak to zařídil - všemožnými nesmysly totliž místo podpory toho, aby všichni co nejdřív studium ukončili, zapříčiňuje přesný opak - aby si dobu studia prodloužili.Udeřením dne státnic vám končí statut studenta (s čímž samozřejmě souvisí kupa dalších problémů), musíte se přihlásit na úřadu práce, aby za vás platil sociální a zdravotní pojištění atd. Samozřejěm chápu, že pokud někdo končí se studiem úplně, tak tyhle věci jsou nutné. Ale velká část studentů, kteří ukončí Bc., pokračují dál. Takže nechápu, proč, když naprostá většina oborů přešla z pětiletého jednorázového Mgr studia na tříleté následované dvouletým navazujícím, se zároveň s tím nezmodernizoval i celý tenhle systém. Kdyby to byl rok nebo dva od téhle organizační změny, tak neřeknu ani slovo. Ale takhle..?! Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že...

Btw. tohle téma mě napadlo dneska v univerzitní knihovně, když jsem si uvědomila (a ještě se na to pro jistotu přeptala), že úderem konce května/začátku června se mi do ní zablokuje přístup. Což znamená, že si nebudu moct půjčit knížky a slovníky, které potřebuju k přijímačkám (nejen před nimi, ale přímo na ně). Všechny přijímačky mám až po státnicích. A teď babo raď. Jediná možnost, která se nabízí, je nechat si udělat novou kartičku a zaplatit celkem slušnou částku za navštěvování knihovny coby člověk z veřejnosti = ne student. Co když ale budu pokračovat ve studiu na stejné škole..? To budu mít předplacený rok coby mimoškolní, ale v září už zase "součástí uviverzity" budu. No prostě... opravdu by to chtělo dát tenhle systém trochu do pořádku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: "Logika" na vysokých školách editt 15. 04. 2011 - 20:24
RE: "Logika" na vysokých školách mixx®pise.cz 16. 04. 2011 - 11:54
RE(2x): "Logika" na vysokých školách chaostheory 16. 04. 2011 - 16:52
RE(3x): "Logika" na vysokých školách editt 16. 04. 2011 - 18:22
RE(4x): "Logika" na vysokých školách chaostheory 16. 04. 2011 - 21:06
RE: "Logika" na vysokých školách aquiose 19. 04. 2011 - 16:10
RE(2x): "Logika" na vysokých školách chaostheory 19. 04. 2011 - 17:24
RE(3x): "Logika" na vysokých školách aquiose 21. 04. 2011 - 12:29
RE(4x): "Logika" na vysokých školách chaostheory 21. 04. 2011 - 12:56