Cestovky

18. červen 2011 | 09.58 |

Kde jsou ty časy, kdy každý věděl, že jet do zahraničí s cestovnkou vás vyjde mnohem dráž, než když si člověk zařídí cestu i ubytování sám. A bohužel tomu i dneska věří dost lidí. (Btw. následující řádky jsou o Španělsku a Řecku, po jiných destinacích jsem se nepídila.)

Jasně, někdy to tak je i dneska - např. když jsme jely do NYC, tak pobyt s cestovkou by nás vyšel dvojnásobně dráž, a to ještě v horším hotelu, než ve kterém jsme byly, a hlavně až mnohem dál od centra.

Ve dvou zmíněných státech - ve Španělsku a v Řecku, je tomu ale většinou naopak. Uvedené ceny nebudou úplně přesné (zas tak dokonalou paměť nemám ), ale budou odpovídat skutečnosti. Konkrétní příklad - loni jsem za 8 tisíc sehnala letecky 11 dní ve Španělsku, hotel hned u moře a s polopenzí. Kdybych tenhle "výlet" chtěla uskutečnit sama, vyšlo by mi to MINIMÁLNĚ na 20 tisíc, spíš víc. Plus by nastávalo zdržování v tom, že každou věc by člověk musel shánět zvlášť, stejně tak odvoz na hotel, pojištění atd. Nic proti tomu, ale přece jen mít všechno zařízené v jedné ceně, která je navíc o hodně levnější... Proč toho nevyužít, že?

V tom samém hotelu jsem potkala pár, který měl ten den odlétat domů. Přiletěli jsme stejným letadlem, oni odlétali teď. A divili se, že my máme ještě další tři dny. Tvrdili, že jedenáctidenní dovolená v tomhle hotelu nikde nabízená nebyla. A když se zeptali na cenu (normálně se o tomhle s nikým nebavím, ale když už začali oni a zdálo se, že jsou docela v pohodě...), tak koukali jako blázni. Ten jejich týdenní pobyt stál asi o čtyři tisíce víc, než náš delší.

Takže je vidět, že nic není černobílé. A pokud se na nabídky podíváte jednou nebo dvakrát, můžete dost prodělat. Chce to trpělivost a  výdrž. Ono ani nezáleží na úrovni určitého hotelu apod., letos ten samý hotel na týden stojí 14 tisíc. A to ve stejném období, jako jsem tam byla loni. Ale jsou zase jiné, které třeba minulé roky byly mnohem dražsí než teď. Zkrátka musím napsat to, co ve článku o hledání letenek do NY - trpělivost, trpělivost, trpělivost. Hledejte, porovnávejte. Ušetříte.

Mno... tohle byla naše loňská zkušenost, ale bylo jich mnohem víc. Ono stačí teď otevřít webovky s letenkami a webovky se zájezdy. A hned ten rozdíl vidíte. Na mnoha místech vás samostatná letenka přijde na tolik, co s cestovkou dáte za celý pobyt s polopenzí a hotelem.

P.S. Pokud článek zní jako nějaká reklama na cestovní agentury, tak není . Jen mi docela vadí, že hodně lidí automaticky říká, že by s cestovkou nikdy nikam nejeli, protože by za to dali mnohem víc peněz. Jasně, škodí si tak sami, ale stejně mi to vadí. Neříkám, že je to za každou cenu s CK levnější, to určitě ne. Stačí sledovat možnosti a nedát na předsudky.

____

(Btw. je mi jasné, že "Španělsko" a "Řecko" jsou široké pojmy, oblast od oblasti se může situace lišit.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Cestovky márinka 18. 06. 2011 - 20:47
RE: Cestovky chaostheory 18. 06. 2011 - 22:40
RE(2x): Cestovky márinka 20. 06. 2011 - 00:00
RE(3x): Cestovky chaostheory 20. 06. 2011 - 09:54
RE: Cestovky akka 20. 06. 2011 - 05:54
RE(2x): Cestovky chaostheory 20. 06. 2011 - 09:53