Filmy minulého týdne

9. srpen 2011 | 18.58 |

Klasiky, které jsem (konečně) viděla:

Psycho (Psycho) - 5* (a klidně i víc)

O co jde: Žena v práci ukradne pořádnou sumičku peněz a uteče s nimi. Ubytuje se v motelu, kde se seznámí s jeho majitelem, psychicky nemocným člověkem (zkrátka "psycho"). Když se žena dlouho nikomu neozývá, rozjedou se do motelu i další lidé.

Můj názor: Wow. Tohle jedno slovo by asi k vyjádření mého názoru stačilo. Kdybych ho ale chtěla trochu rozvést, zmínila bych dokonalou hudbu, krásně ponurou atmosféru a výborný příběh. Na tehle film musí mít člověk určitou náladu. Pokud ji máte, snad nemůžete být zklamaní.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (Star Wars nebo Star Wars: Episode IV - A New Hope) - 5* (a klidně i víc)

O co jde: Celá galaxie je ovládána zlou skupinou. Několik odvážlivců se jí ale rozhodne postavit a zachránit tak i princeznu Lei. (Nenechte se zmást "Epizodou IV" - jde o první film Star Wars.)

Můj názor: No teda... To bylo něco. Nikdy jsem nevěřila, že by se mi tento film mohl líbit, vyhýbala jsem se mu. Dopadlo to tak, že jsem ho sledovala s otevřenou pusou, chvílemi se smíchem, a s výkřiky "bacha", "neee" apod. Pokud by člověk hledal typický film ve škatulce "pohádka pro dospělé", tak Star Wars by byly bezkonkurenčně na prvním místě. V jakém jiném "dospěláckém" filmu uvidíte mimozemšťany hrající na hudební nástroje? Nejlepší byly dva hlavní roztomilí robůtci. A když k tomu všemu přidáte dokonalou hudbu a efekty, které jsou i na dnešní dobu kvalitní, a sem tam nenásilně prohozený vtip, dát méně než 5* snad ani nejde. Vzhůru na další epizodu.

Mechanický pomeranč (Clockwork Orange) - 4*

O co jde: Skupinka mladíků přepadává lidi, znásilňuje ženy a vniká do cizích domů. Jeden ze členů "party" je ale ale jednoho dne chycen a dostává se do vězení. Tam dostane možnost vyzkoušet novou "léčbu" agresivity v podobě vymývání mozku určitými filmy. Dál se toho děje ještě opravdu hodně, ale to už by bylo moc spoilerů

Můj názor: Moc zajímavý film. Knihu jsem nečetla, takže nemůžu říct, jak moc věrně se Kubrickovi podařilo ji zfilmovat. Jako samostatné dílo ale překvapivě (radši jsem od něho nic nečekala) výborné, originální, nic podobného jsem dlouho neviděla. Nevtíravě nutí člověka k zamyšlení a jsem si jistá, že mi Mechanický pomeranč bude ještě nějakou dobu šrotovat v hlavě. Ve své době to musela být ještě mnohem větší pecka.

Vertigo nebo Závrať (Vertigo) - 3*

O co jde: Bývalý  detektiv dostane od svého známého za úkol sledovat jeho ženu. Ta prý občas ztráci spojení s realitou a nejspíš se bude chtít pokusit spáchat sebevraždu. Muž se ale do případu ponořuje víc a víc...

Můj názor: Průměrný film, bohužel s poměrně dost nezáživnými chvilkami. Některé scény by lépe vynikly kratší, některé zase delší. Asi jsem byla po Psychu, které jsem zhlédla dva dny před Vertigo,  moc navnaděná.

_____

A teď něco současnějšího:

Zdrojový kód (Source Code) - 4*

O co jde: "Mírné" sci-fi (= bez mimozemšťanů apod. ) s více časovými liniemi. Muž má zabránit katastrofě, která se udála ve vlaku, a na to má pouhých 8 minut času. Když se nepodaří, musí začít znovu. Nic ale není tak, jak to na první pohled vypadá...

Můj názor: Jednoduchý a složitý film zároveň. Zajímavá tematika i zápletka, uzavřené prostředí, sympatičtí herci, nevtíravý děj. Další plus je, že kdyby tvůrci chtěli, mohli film zbytečně roztáhnout do mnohem delší stopáže. Což by byla chyba. Takhle vyniklo všechno tak, jak vyniknout mělo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře