Přechylování ženských jmen aneb Šebest a Moorová

11. srpen 2011 | 10.34 |

Včera mi mamka tlumočila jeden článek v novinách, který se zabýva plánováním změn českého pravopisu. Jednou z diskutovaných oblastí je i přechylování ženských příjmení.

Co si o tom myslíte vy? Chcete ho? Nechcete? Líbí se vám? Nelíbí?

Já jsem tedy proti.

Co mi ale vadí ještě víc, je to, že každé noviny, časopisy, televize, moderátoři atd. atd. si (ne)přechylují podle sebe - zkrátka jak se jim zrovna zachce nebo jak se jim to a to jméno líbí.

Konkrétní příklad: v televizním programu v různých novinových magazínech, není výjimkou, že na stránce, kde jsou vypsané TV tipy, najdete dvě cizí ženská jména s "-ová" a dvě bez "-ová". Některá jména nepřechyluje snad nikdo (Kate Winsletová, Angelina Jolieová, Penelope Cruzová), některá zase skoro všechna média (Serena Williamsová, Whoopi Goldbergová). Ale samozřejmě i u těchto existují výjimky.

Nejvíc mě tohle váhání vadí od komentátorů tenisových utkání. Někteří z nich přechylují i jméno Na Liová. Naopak jméno Caroline Wozniacki se prakticky nepřechyluje.

A i když už komentátor "-ová" v příjmení má, nejčastěji u ruských tenistek (Sharapova), tak ho stejně musí zkomolit a přidat si další "-vo-" (Sharapovová).

"Nejzajímavější" na tom všem je, že českou tenistku s příjmením Peschke většinou čtou normálně jako "Peschke" a ne "Peschkeová". Ale Williams je prostě Williamsová...

A teď to vezmněme trochu z jiného pohledu - proč, když my si u cizích ženských jmen "-ová" přidáváme, ostatní jazyky naše "-ová" neoddělávají...? No důvod je jednoduchý - protože se jmenujeme Nováková, Šebestová, Malková atd. A stejně tak se oni jmenují Williams, Goldberg apod., ne Williamsová a Goldbergová. Mimochodem - kdyby tedy teoreticky ostatní národy naši koncovku oddělaly, tak bychom rázem nebyly Šebestová a Málková, ale Šebest a Málk. (Žádné Šebesta a Málek.) A tak by se nám asi také moc nelíbilo, že...?

P.S.: Češtináři se často ohánějí tím, že bez -"ová" u cizích jmen by vznikaly nesrovnalosti, nejasnosti ohledně pohlaví atd. Ale vysvětlete mi, proč to tedy naprostá většina ostatních národů chápe i bez téhle "pomůcky". 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší