Silvestr...?

31. prosinec 2010 | 22.14 |

Jak vlastně slavíte Silvestr? A slavíte ho vůbec? Poslední dobou se setkávám se stále více lidmi, kteří ho oslavují jen v poklidu v rodinném kruhu. Nebo vůbec.

Já jsem ten "rodinný" případ. Silvestra nijak moc neslavím, spíš ho beru doplněk Vánoc - od malička jsme na Štědrý den dodržovali doma kupu tradic jako pouštění lodiček, krájení jablka, házení bačkorou, lití olova nebo věštění ze svíček. S tím, jak se rodina rozrůstala a objíždělo se stále více příbuzných, se to ale nějak před pár lety přestalo stíhat. Protože nám ale bylo líto zrušit tradice úplně, většinu z nich jsme přesunuli právě na Silvestra.

Poslední asi tři nebo čtyři roky trávím tenhle den doma s rodinou. Dopoledne zajdu za nějakými příbuznými, odpoledne připravíme obložený talíř a večer se vrhneme na zmíněné tradice a k tomu pustíme nějaký filmek. Prostě pohodový večer u tepla krbu. Pro někoho pořádná slabota, pro mě odpočinek.

Nejde o to, že bych neměla s kým slavit nebo že by mě doma drželi násilím, to opravdu ne . Tři Silvestry jsem zažila s kamarády, jeden s bývalým přítelem. Na oslavách s kamarády nemám žádné špatné vzpomínky, to ne. Ale prostě mi to přijde takové strašně vynucené (teď se musíte bavit, teď musíte chlastat, teď přece nemůžete jít spát atd.). Navíc taky hodně záleží na sestavě lidí a vím, že stačí jeden jediný člověk k tomu, aby se oslava zvrhla někam, kam neměla. Navíc nesnášim ožraly a ani větší míru alkoholu. Silvestr s expřítelem byl fajn, to ano. Takový bych si někdy možná i zopakovala. Obsahoval věci, které můžu pořád - hrály se zábavné hry, byla sranda, trochu se tancovalo, o půlnoci se šlo nad město podívat se, jak lidi pouští ohňostroje. Alkohol jen symbolicky na přivítání nového roku.

Ale když jsem pak po těch čtyřech letech zas zažila domácí Silvestr, chytlo mě to víc. Prostě ho beru jakou takovou tečku za svátky, kterou chci strávit v klidu odpočinkem.

A co vy?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Silvestr...? mixx®pise.cz 01. 01. 2011 - 12:37
RE: Silvestr...? furie®blbne.cz 09. 01. 2011 - 12:26