Washington, D.C.

30. říjen 2011 | 13.34 |

Na úvod - nesnáším, když někdo říká něco jako "byli jsme ve Washingtonu". Washingtony jsou totiž v USA dva (samozřejmě myslím dva nejvýznamnější), a jsou od sebe vzdálené 4 000 kilometrů. Jeden z nich je stát Washington ležící u Pacifiku, druhý z nich je Washington, D.C. (zkratka District of Columbia), tedy hlavní město USA, které leží na východním pobřeží, mezi státy Maryland a Virginia.

My byly v tom druhém jmenovaném. Nejvýznamnější památky se tu nacházejí kolem The Mall.

Capitol je nádherná a obrovská budova, sídlo Sněmovny reprezentantů a Senátu. Capitol vypadá krásně ze všech stran. Nahoře u Capitolu se nachází Congress LIbrary (největší knihovna světa), Folger Shaspeare Library (největší sbírka jeho děl na světě) apod.

DSCN7536f-11

White House (omouvám se, ale během pobytu jsem si tak zvykla na originální názvy, že slova "Bílý dům" už mi nějak nejdou přes klávesnici) mě docela příjemně překvapil. Myslela jsem, že bude daleko od veřejně přístupných míst, ve skutečnosti byl ale mnohem blíže, než jsem čekala. Mimochodem, Obamovi by měli změnit zahradníka, protože na trávníku měli spoustu plevele . Jinak už se nedivím, že každoročně se pár lidí dostane do "zakázaných" prostor Bílého domu přes plot. Opravdu není nijak extrémně zabezpečený, a jsou tam místa bez policistů, kamer apod., na nenápadných místech.

DSCN7567g-11

Pro fanoušky Gilmorových děvčat: sídlo D.A.R.. (U kterého jsme se schovaly, když pár minut pršelo.)

DSCN7580-11

Reflecting Pool, známý především díky Forrestu Gumpovi, bohužel moc "reflektní" nebyl, protože je rozkopaný (dočetla jsem se, že už od listopadu 2010).

Na co jsem se v D.C. těšila nejvíc, byl Lincoln Memorial. Většinou to bývá tak, že když se člověk na něco těší, tak je pak zklamaný, a naopak. Tady to ale neplatilo, a tenhle památník mě opravdu dostal. Nejhezčí památník v D.C., rozhodně. Ve skutečnosti ještě mnohem působivější než na fotkách. Nádhera. Je z něho i moc pěkný výhled na Washington Monument a World War II Memorial.

DSCN7598-11

World War II Memorial se mi taky líbil, ale asi bych mu vybrala trochu vhodnější místo .

DSCN7584e-11

Jsou tu památníky dalších významných válek - např. Vietnam War Memorial, což je památník ve tvaru zdi, na které jsou napsána jména padlých. A samozřejmě nechybí velká socha vojáků. Korean War Memorial je trochu působivější, možná trochu "strašidelný" (berte s rezervou ) - 19 soch ocelových vojáků v nadživotní velikosti.

DSCN7585h-11    DSCN7606d-11

Sídlo FBI je taková obyčejná budova uprostřed města, která vypadá jako každá jiná. A u ní samozřejmě kdo...? Pro mě národní zvíře USA  - veverka. (Která je prostě všude, víc napíšu v dalších článcích.) Kousek od FBI se nachází např. National Archives, kde je uložena např. Deklarace nezávislosti, původní Ústava USA apod.

Jinak jsem snad nikdy nikde neviděla tolik budov se sloupy alá starověké Řecko. Má je snad každá historická budova.

A na závěr zmiňovaná "efbíajská veverka".

DSCN7621-11

P.S. Když jsem před odletem hledala nějaké blogy, ve kterých autoři popisovali svůj pobyt v USA, neustále jsem narážela na to, že se v komentářích objevovaly samé agresivní výroky proti Spojeným státům. Pokud chcete řešit tuto politickou tematiku, tak prosím někde jinde. Příspěvky tohoto typu budu automaticky ignorovat a mazat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře