Celkový dojem z USA

8. březen 2012 | 16.24 |

Říct, že něco jako "USA je super" nebo naopak "USA je příšerné" prostě nejde. Nemůžete jedním slovem zhodnotit 9,5 milionu kilometrů čtverečních a přes 300 milionů obyvatel.

Já byla jen na poměrně malém kousku, v pěti státech. A i na takovém malém kousku bylo každé město úplně jiné.

Ale už k věci. Mé celkové dojmy...

... z D.C. a Virgnie

D.C. se mi ze všech navštívených měst v USA líbilo nejméně. Nebo lépe řečeno - je to pěkné město, ale zbytečně si to kazí mnoha a mnoha detaily. A myslím, že detaily jsou (skoro) vždycky to, co utváří celkový dojem. Na to, že je D.C. hlavním městem USA, by to tam měli mít promyšlené trochu víc. Teď trochu konkrétněji - v okolí památek jeden jediný stánek s pitím a nezdravým jídlem. Což takhle asi zní jako prkotina, ale když vám ve třiceti stupních dojde pití a nemáte si ho doslova hodiny kde koupit, tak to taková sranda není. O jídle ani nemluvě - kdybychom s sebou neměly jídlo od snídaně a z předchozího dne z NY, tak se prostě nedalo kde najíst. Doslova. (Asi to udělalo to, že jsme ve městě byly na svátek, ale stejně. Nebyl otevřený ani jedniný obchod/kavárna/restaurace atd. v centru, prostě nic.) Už před odletem jsem na různých webech narážela na "upozornění" od turistů na to, že moc není kde co koupit a že jsou ulice prázdné. Tak jsem myslela, že na to budu připravená. Ale asi ne . Obecně myslím, že jednou stačilo (nebo alespoň na pár dalších desítek let). Celkově na mě D.C. působila jako taková vesnička, kde se zastavil čas.

... z Philadelphie

Jak jsem psala už v článku, Philly mě úplně "dostala". Na ní vzpomínám s asi nejlepší pocitem. I když prvních pár minut bylo dost rozporuplných (po výstupu z nádraží jsme viděly jen samé Afroameričany-muže, ráno v metru jsme byly jediné bělošky. Philly je tímhle docela známá, takže jsme na to byly připravené, a s lidmi jiných národností a ras nemám nejmenší problém; ale jak říkám - pár desítek minut nám trvalo, než jsme se rozkoukaly.). Na to, že má město asi jeden a půl milionu lidí, tak bylo klidné (ale ne přehnaně, jako třeba D.C.). Sem bych se rozhodně chtěla ještě někdy podívat.

... z Connecticutu

I když má New Haven o dost míň obyvatel než D.C., tak na mě působilo mnohem živěji.  Taky mi přišlo zajímavé, jaký je rozdíl mezi univerzitami v USA a v Evropě. V Evropě se hodně často ty nejvýznamnější univerzity nacházejí ve velkých městech. Ale  např. právě Yale nebo Princeton atd ne. Na jednu stranu jde vlastně o univerzitní městečko, na druhou stranu mají studenti dost omezené možnosti získávání kontaktů apod. No, ale jak je vidět, asi to nijak v kariéře nebrání. Celkově mi New Haven přišlo jako městečko vystřižené z amerického filmu.

... z New Yorku

I když jsem tu byla podruhé, tak mi chvíli trvalo, než se můj organismus i psychika přizpůsobily místnímu tempu. Tohle město by mi asi za pár měsíců pěkně lezlo na mozek . Na městské vyžití se, neustálé obklopení lidmi, nákupy a všemožné atrakce je ale New York naprosto ideální.Akorát mi opět sebralo další iluze a utvrdilo mě v tom, že svět je pořádná díra.

... celkově

Každé město má úplně jinou atmosféru, takže vždycky nám chvíli trvalo, než jsme se adaptovaly na místní "režim". To je ale právě jedna z věcí, které se mi na cestování nejvíc líbí.

Jinak všechny ty zmatky a zařizování před odletem (včetně odložení celé cesty kvůli zrušeným letům z důvodu řádění hurikánu a následné nutnosti naprosto všechny plány a rezervace překopat) rozhodně stály za to. Zase mám od života jako takového větší odstup, neberu všechny své problémy jako středobod vesmíru. Taky zase trochu víc vím, že žádné místo není černobílé. Myslím si, že se asi nikdy nepohrnu do dlouhodobějšího bydlení/žití v USA. Jasně, člověk si zvykne na všechno, to zase neříkám, že ne. Ale myslím, že k žití jsou určitě vhodnější místa. (I když samozřejmě zase záleží na konkrétním městě, lidech atd.) Na cestování jsou ale USA ideální. A hned po příletu zpátky jsem věděla, že časem se budu chtít podívat do dalších koutů této země.

P.S. Když jsem před odletem hledala nějaké blogy, ve kterých autoři popisovali svůj pobyt v USA, neustále jsem narážela na to, že se v komentářích objevovaly samé agresivní výroky proti Spojeným státům. Pokud chcete řešit tuto olitickou tematiku, tak prosím někde jinde. Příspěvky tohoto typu budu automaticky ignorovat a mazat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře