Virginia - Pentagon a Arlington Cemetery

4. listopad 2011 | 18.41 |

Když už jsme byly ve Washingtonu, D.C., nemohly jsme "nenakouknout" do dalšího státu USA, do Viriginie, která se nechází hned za mostem přes řeku.

Navštívily jsme tam Pengtagon a Arlingtonský hřbitov.

Arlignton National Cemetery na mě docela zapůsobil. I když nejsem zastánce věčného promítání filmů z válek apod. ve školách, a jejich neustálé připomínání, tak prohlídku tohoto místa bych zavedla pro všechny školou povinné. A vlastně i pro dospělé. Při sledování těch tisíců a tisíců (celkem prý víc než 300 000 padlých) bílých křížků, které představují americké vojáky a veterány, na člověka padne taková zvláštní nálada. Evropské hřbitovy jsou něco úplně jiného; přijdou mi víc osobnější, a na návštěvníky působí o dost jinak. Tahle "arlingtonská" anonymita je tak nějak "depresivnější". Evropská místa věčného odpočinku na mě naopak působí uklidňujícím dojmem. Tady aby se tak člověk naštval, jak je život nespravedlivý . Jinak nejnavštěvovanějším místem hřbitova je hrob JFK a jeho rodiny, včetně "eternal flame".

DSCN7606t-11

Když vyspoupíte z metra na stanici "Pentagon", tak vás cedulky k památníku 9/11 vedou přes takové obrovské parkoviště. To byl půl první dojem z toho místa. Druhým bylo to, že jediní lidé, kteří z metra vystoupili, byli turisti (a ani těch moc nebylo). A všichni po sobě pokukovali, jako by se navzájem chtěli ujistit, že vystoupili správně, a že jdou dobrým směrem . Budovu je zakázáno fotit, takže foto, které jsem udělal z mobilu sem dávat nebudu . On tenhle zákaz je stejně naprosto nelogický... - když Pentagon obcházíte (což musíte, pokud jdete z metra ke zmiňovanému památníku), tak jsou všude cedule s přeškrtnutým fotoaparátem. Když ale dojdete k památníku, tak je oznámeno, že v jeho prostorách fotit můžete. To, že se nachází v místě, kde je Pentagon krásně vidět, už nikdo neřeší...

Pentagon Memorial je umístěn u té strany budovy, do které narazilo 11. září letadlo. Na Pentagonu ještě můžete vidět rozdíl v barvy zdí poškozené (= dostavěné) části. Memorial je opravdu propracovaný do detailů. 184 "laviček" (Američané to opravdu popisují jako "bench", já bych to radši nenazývala nijak, můžete si udělat představu na fotce) představuje 184 životů. Na každé je napsáno jméno, a pokud při útoku zemřel někdo z jeho/její rodiny, je níže připsán také. Všechny tyhle památníčky jsou uspořádány v řadách, a to podle věku oběti. Od nejstarších (71 let) po nejmladší (3 roky). Poslední liníí je 11. září 2001, s přesným časem útoku.

DSCN7615b-11

P.S. Když jsem před odletem hledala nějaké blogy, ve kterých autoři popisovali svůj pobyt v USA, neustále jsem narážela na to, že se v komentářích objevovaly samé agresivní výroky proti Spojeným státům. Pokud chcete řešit tuto olitickou tematiku, tak prosím někde jinde. Příspěvky tohoto typu budu automaticky ignorovat a mazat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Virginia - Pentagon a Arlington Cemetery mixx®pise.cz 06. 11. 2011 - 11:14
RE(2x): Virginia - Pentagon a Arlington Cemetery chaostheory 06. 11. 2011 - 16:56