Aupair a práce

29. listopad 2011 | 15.59 |

Už pár dní si projíždím blogy českých aupairek v USA. Je to docela zajímavé čtení, někdy si člověk říká, že by to mohl zkusit, někdy si naopak gratuluje, že do toho nešel.

V tuhle chvíli tyto weby čtu vyloženě jen jako zajímavosti o městech Spojených států, jak se kde žije apod. Jeden čas jsem ale o práci v zahraničí (kromě jiného právě i jako aupair) hodně uvažovala. Především na gymplu. Už někdy od druháku jsem sháněla letní brigády v zahraničí. Vždycky se vyskytl stejný problém - délka pobytu všude musela být minimálně tříměsíční.

Tak jsem se pořád uklidňovala tím, že po maturitě to konečně půjde. Jenže po maturitě to bylo úplně to samé - nemůžete si zařídit tříměsíční brigádu, když nevíte, kdy budou přijímačky na VŠ a zápis/nástup na ní. Takže uklidňování se přišlo do fáze "nevadí, až budu na VŠ, tak to půjde". Jak si myslíte, že to dopadalo celé tři roky na bakaláři...? Jasně, že úplně stejně. Kdy budete mít poslední zkoušku, se dozvíte až pár dní po ní. A to už se samozřejmě pozdě na nějaké zařizování. A v posledním ročníku to bylo ještě horší, protože se ke státnicím přidaly především přijímačky a opět zářijový zápis.

Taky si moc dobře pamatuji, jak jsem se ve čtvrťáku na gymplu vlastně VŮBEC nechtěla dostat na vysokou, právě kvůli tomu, že bych zase jen trčela v ČR. Ani jsem s tím, že bych se někam dostala, moc nepočítala, a v růžovách barvách jsem si malovala, jak si pár týdnů po maturitě zařídím právě aupair, případně aspoň půlroční práci v zahraničí.

A jedna obálka s nápisem "přijata" mi takhle "zhatila" plány. Těžko říct, kde bych teď byla, co bych dělala... kdybych tuhle obálku nedostala.

Dneska bych už na aupair nešla, neměla bych na to psychicky - 1) jsem strašně nerada omezovaná v tom smyslu, že bych bydlela u cizí rodiny a byla neustále "pod dohledem", 2) nezvládla bych být rok bez rodiny, bez svého milovaného synovce a neteře, bez známých.

Ale jak známo, všechno zlé je pro něco dobré. Kromě jiného jsem se taky poučila, že jestli jednou budu mít děti, které budou stejní blázni do myšlenky "hlavně odtud vypadnout", jako jsem byla já, tak je pustím, hned jakmile to půjde. Na rok na střední školu na druhý konec světa (např. exspolužačka na gymplu strávila druhák na střední škole v Austrálii), na dobrovolnický program, na aupair... Prostě na to, co si jejich hlavička usmyslí. A hlavně žádné "až doděláš střední", "až doděláš vysokou" atd.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Aupair a práce cukrenka®svetu.cz 30. 11. 2011 - 21:44
RE(2x): Aupair a práce chaostheory 01. 12. 2011 - 11:34
RE: Aupair a práce ava®pise.cz 04. 12. 2011 - 22:38
RE(2x): Aupair a práce chaostheory 05. 12. 2011 - 21:48