Teplo vs. zima

18. prosinec 2011 | 17.26 |

To jsem tak nedávno vedla konverzaci o tom, jak bývají špatně nastavené klimatizace a topení, a zajímal by mě váš názor nebo vaše zkušnosti.

Já mám s touto tematikou rozhodně spíš negativní zážitky.

Začněme obchody a obchoďáky - v létě je v nich kosa, v zimě naopak přetopeno. Takže půl roku nezbývá než si vybrat ze dvou možností, tedy buď se péct v bundě a pak zpocená vylézt ven do zimy, nebo si za chůze pracně šálka a kabáty sundat, abystě následně před odchodem někde našla prostor, kde se dají položit nakoupené věci, a zase se obléknout. Zní to jako prkotina, ale věřte mi, že na spoustě míst je takový prostor prakticky nemožné najít. Rozhodně nechci říct, že by tohle byl problém jen ČR, tenhle "teplotní mor" je na spoustě místech. Když se řekne "klimatizace v obchodech", automaticky mi v mozku naskočí obchůdky v ulicích v blízkosti Rambly v Barceloně. Super dojem z desítek a desítek úžasných levných obchodů kazí právě na plné obrátky puštěná klimatizace, takže se mi vybavuje styl nákupů v červenci: "brrrr zima - fuj,to je hic - brrrr zima - fuj to je hic".

Dále třeba dopravní prostředky - rychlíky ČD mají jen jeden extrém - vedro v zimě, a to z prostého důvodu - protože nemají klimatizaci. Takže tam je aspoň v létě přirozené teplo a člověk nemrzne (jasně, taky to není nic moc, ale aspoň je to přirozenější). V zimních měsících je to ale někdy vážně "horoucí peklo". V City zas tak často nejezdím, ale když ano, tak zažívám opačný problém než v rychlících - v zimě je tam docela příjemně (= ne přetopeno; bod pro ČD), ale když je zapnutá centrální klimatizace (můžete si ji vypínat jak chcete, ale k ničemu vám to nebude), tak je v létě zbytečně chlado.

Co musím pochválit, je pražské metro. Jasně, v létě je pod zemí průvan, ale to nemá s klimatizací co dělat. Takže bod pro metro.

Co mě ale naopak pěkně štve, je teplota v letadlech. Za dlouhá léta jsem zažila tak maximálně dvakrát, že by bylo v letadle příjemné teplo. Už jsem na to vždycky připravená, takže v jakémkoli měsíci (ano, i v srpnu při 35 stupních venku) chodím do letadla jedině v dlouhých kalhotech, plných botách, a minimálně s mikinou. Tlusté druhé ponožky v kabelce jsou samozřejmostí. A pak se v duchu směji nadšencům, kteří při představě, že jedou k moři, nastupují už v Praze jen v letních šatičkách,a  pak se diví, že je jim zima. Na druhou stranu - ani mně kolikrát zmíněné oblečení nepomáhá. Vlastně většinou ne. Fajn, při dvouhodinovém letu to člověk nějak vydrží. Když už je těch hodin 5 nebo 8, tak už je člověk vážně na*raný, PROČ SAKRA nedokáží jednou nastavit tu teplotu neormálně?! Ještě jsem snad nezažila let (tedy kromě těch dvou, kdy byla teplota OK), kdy by si někdo nestěžoval na to, že je v letadle děsná zima. Kolikrát s tím letušky něco udělaly..? Možná jednou. Jinak prostě nic. První let do DO USA byl fajn - ani zima, ani teplo. Super. Tak jsem si říkala, že americké aerolinky už to třeba pochopily. Omyl. Další cesty byla opět pořádná kosa, a ani nabízené deky neměly šanci ani trochu zahřát.

Nevidíte do toho někdo? Proč téměř nikde není nastavená teplota "tak akorát", a ne v zimě na 25 a v létě na 18 stupňů..?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Teplo vs. zima mixx®pise.cz 19. 12. 2011 - 22:11
RE(2x): Teplo vs. zima chaostheory 20. 12. 2011 - 09:51