"Vtip" o "chytrých" lidech

3. únor 2012 | 10.15 |

Článek na tohle téma už jsem chtěla napsat docela dlouhou dobu, ale pořád jsem nějak nevěděla, jak ho vytvořit co nejvýstižněji, abyste mě správně pochopili.

A pak jsem si jednoho večera přečetla v časopise vtip. A ten to všechno dokáže krásně shrnout pár slovy:

Baví se dva vysokoškoláci: "Ty bláho, když si uvědomím, jaký já jsem inženýr, tak mám normálně strach jít k doktorovi..."

A to je přesně ono.

Když do věcí trochu víc vidíte a najednou víte víc detailů, není to moc dobré.

Když už se vtip zmínil o lékařích - blízce znám dva lidi, kteří buď letos dostudovali, nebo ještě studují, obor související s medicínou. Jeden z nich (studuje přímo lékařství) se na gymnázium dostal jen díky tatínkově protekci, u přijímaček byl až několikátý pod čarou. Největší "gól" přišel v okamžiku, kdy mi dotyčný říkal, že ho na medicínu nejdřív nevzali, ale že za pár dní přišel sám od sebe ze školy dopis, že si to škola rozmyslela, a berou ho. Nevěděla jsem, jestli se smát, nebo brečet. Zkrátka opět veřejné tajemství o tatínkově protekci (který je samozřejmě doktor).

Druhý student, kterého znám, vystudoval bakaláře (opět v oblasti lékařství). Jde o docela blízkého kamaráda, takže se mi to říká těžko. Ale na gymnáziu měl dotyčný několik čtyřek, a rozhodně nepatřil mezi nejlepší žáky. S chemií skončil ve druháku, a nematuroval ani z biologie.

Co mě ale děsí ještě mnohem víc, jsou stidenti - budoucí učitelé. A slovíčko "děsí" rozhodně není nijak nadnesené. Opravdu si nedovedu představit, že bych svoje děti někdy poslala do státní školy. To bych radši zvolila domácí výuku. Tady jsou opět případy dvou blízkých známých:

Kamarád dostudoval loni učitelství pro základní školy. Základku prolezl se čtyřkami, na soukromé střední škole se udržel doslova jen tak tak. Zkoušky na vysoké dával běžně na třetí pokusy. Teď učí prvňáčky.

Bývalá spolužačka studuje bakalářský dvouobor pro střední školy. Na škole je čtvrtým rokem, a nachází se ve stádiu, kdy je hodně pravděpodobné, že ji vyrazí. A nebo taky ne - a v tom případě si od září může vesele předávat svá "moudra" dál.

Ano ano, tihle lidé budou v příštích desetiletích vtloukat dětem do hlavy, jak je důležité se učit a mít dobré známky.

(P.S.  Tím vším nechci říct, že jsou všichni lékaři a učitelé a další lidé s určitým povoláním neschopní.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: "Vtip" o "chytrých" lidech cukrenka®svetu.cz 05. 02. 2012 - 10:46
RE(2x): "Vtip" o "chytrých" lidech chaostheory 05. 02. 2012 - 20:22
RE: "Vtip" o "chytrých" lidech editt 05. 02. 2012 - 22:45