Floridské postřehy

16. únor 2014 | 09.33 |

Když se tak na naši floridskou návštěvu "příbuzných" podívám skoro o půl roku později, pořád mám stejný pocit, jak hned po příletu do ČR. Florida je super na návštěvu, na dovolenou. A věřte mi, rozhodně nejde jen o koupání se v moři (to vlastně nebylo až tak nic moc). Na dlouhodobé žití by ale pro mě rozhodně nebyla.

Co jsem si tak psala za poznámky:

  •  Milovníci přírody tu mají ráj. Všude ještěrky, poletující vážky, veverky. A samozřejmě proslulí aligátoři - ty teda nejsou "všude", ale v přírodních rezervacích ano, dokonce i v řekách podél silnic, a taky na silnicích - dokonce jsem vyděla jednoho přejetého . Díky tomu na cestách můžete vidět značky jako "Gator Crossing" . No pro středoevropana (mě) něco neuvěřitelného.
  • Slibuju, že už se nikdy nebudu smát filmům, kde má každý člen rodiny od šestnácti let svoje auto a jezdí s ním všude. Vážně nikdy. Protože tady si bez auta doslova nemůžete ani koupit vodu. Vzdálenosti jsou prostě obrovské, a není to tak, že Tesco nebo Albert máte na každém rohu. A něco jako mhd tu neexistuje (v centrech některých měst ano, ale rozhodně ne tak, jak ji známe od nás). Trvalo mi pár dní, než jsem pochopila, že si ze mě nikdo nedělá srandu, ale že takhle opravdu lidi žijí. Jak já se těšila na horkou pražskou přeplněnou MHD. Až si budu moct jít bez ptaní zajít pěšky pro chleba . Tohle zkrátka nebylo nic pro mě.
  • Když už jsme u těch aut - ano, všichni mají mnohem větší auta, než v Evropě. Důvod je jednoduchý - levný benzín, kvalitní široké silnice a velké vzdálenosti.
  • Ulice vypadají jako ve Wisteria Lane v Zoufalých manželkách . A to i ty úplně obyčejné. Před domem často najdete basketbalový koš. Vůbec mi všechno připomínalo filmy, přesněji řečeno horory. Každou chvíli jsem jen čekala, až se ze zatáčky vynoří vrah

A něco o způsobu života:

  • Lidem je všechno prostě jedno. Jako já nejsem nějaký pedant, nepotřebuju mít všechno naplánované a přesné, spíš naopak. Ale co je moc, to je moc. Něco podobného jsem psala i o NYC, ale tam je zmatek takový jiný. Tady je to prostě děs. V jedenáct dopoledne nikdo neví, co se ten den bude dělat. Když jsme odlítali, v jednu nám letělo letadlo, v jedenáct ještě byli všichni v klidu a "švagrová" si ve čtvrt na dvanáct v pohodičce odešla fénovat vlasy. Před odletem jsme přitom ještě potřebovali někam zajet a letiště bylo hodinu cesty, mimochodem.
  • Ta přehnaná flegmatičnost se promítala prostě všude. Nikoho nezajímá, jestli děti ve 45 stupních pijí, jedí, jestli jsou o půlnoci protivní z únavy.
  • Lidi prakticky nejedí. A stejně patří spíš k "prostorově výraznějším". Ze začátku jsem to nechápala. Po příletu domů, když jsem zjistila, že jsem přibrala 2 kila, a to jsem celý pobyt přijímala tak polovinu kalorií než doma, mi došlo, proč by to tak mohlo být - oni prostě jedí jinak. Blbě. Celý den skoro nejedí, a v deset nebo jedenáct večer se jde na večeři, kde samozřejmě každý splácá všechno, co se dá, protože je vyhladovělý. TOHLE bylo asi to, co mi vadilo nejvíc. Můj žaludek na tohle prostě není stavěný.
  • Poslední, co mě teď napadá, je klimatizace. Pokud jste její odpůrci, na Floridu ani nejezděte. Protože neustálé teplotní rozdíly jsou prostě nevyhnutelné. Venku 45 ve stínu, obrovská vlhkost, po pěti minutách jste propocení skrz. A VŠUDE vevnitř klimatizace puštěná naplno a teplota kolem dvaceti stupňů. Dodnes nechápu, jak jsem to mohla přežít bez nemoci.

Je mi jasné, že tenhle článek zní dost negativně. Ale co, obecné turistické poznatky si můžete přečíst kdekoli jinde. Já měla díky "rodině" možnost aspoň trochu poznat každodenní život místních obyvatel, tak jsem se o to musela podělit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Floridské postřehy boudicca®pise.cz 16. 02. 2014 - 13:49
RE(2x): Floridské postřehy chaostheory 16. 02. 2014 - 19:42
RE(3x): Floridské postřehy boudicca®pise.cz 23. 02. 2014 - 15:42
RE: Floridské postřehy cukrenka®svetu.cz 16. 02. 2014 - 16:34
RE(2x): Floridské postřehy chaostheory 16. 02. 2014 - 19:43