Předvánoční stresy? A to proč?!!!

1. prosinec 2014 | 11.12 |

Ano ano, na světě je spousta věcí, které nikdy nepochopím. A jedním z nich je to, proč se lidi tak stresují kolem Vánoc. Chápu, že pokud máte děti, tak je fajn, když je na svátky napečeno, uklizeno, jsou nakoupené dárky, ozdobený stromeček, tradiční večeře.... atd. atd. A pokud Vánoce nesnášíte, a malé děti (už) nemáte, proč sakra tak stresujete sebe i ostatní?!

Nadpis je trochu moc emotivní, uznávám. Ale mamka je typická "stresovačka", a to fakt nemám ráda. Nesnáší Vánoce, roky slibuje, že je už doma trávit nebude, a že někam odletí(me). A každý rok to dopadne tak, jako to dopadá i letos - zůstane se doma, je otrávená, na všechny jen ječí a buzeruje je, až se nakonec všichni pohádají, a já v neděli zas můžu vesele odjet do Prahy. Řekla bych, že je to s ní rok od roku horší, a hlavně je hrozný to, že takhle vyšilovala skoro měsíc dopředu.

Přitom už nemá žádné malé děti (vnuky ano, ale s těmi Štědrý večer trávit stejně nebude) a návštěvy k nám taky přes Vánoce nikdy nechodí.

Strašně mi to vadí. Já jsem totiž opačný případ. Pokud se mi nějaké svátky nelíbí, tak je prostě neslavím, a je to. Třeba Velikonoce. Od té doby, co jsem začala svobodně myslet, jsem je jednoduše bojkotovala. Už jako "předpuberťákovi" mi rodiče mohli marně bušit na dveře a ječet, ať jdu otevřít spolužákům. A od té doby, co jsem odešla na vysokou, jsem každé Velikonoce trávila mimo rodné město, jen aby mě s tím už nikdo neprudil.

Vánoce jako takové mi jsou tak nějak šumák, ale předvánoční období mám ráda. A stejně tak pěčení čehokoli, takže tyhle svátky vlastně beru hlavně jako výmluvu na to, že "musím" péct. Zatím mám napečeno pět druhů, a to rozhodně nekončím. Baví mě to, užívám si to.

Tenhle víkend jsem vzala domů napečené perníčky, abych je tam ozdobila. Sama, protože vím, že mamka je z toho vždycky vystresovaná - vždycky se začne vztekat, že poleva je všude, a ona to bude muset uklízet. No, samozřejmě se přidala i letos, a dopadlo to příšerně. Hádky, stres, koupila si nějaké speciální zdobítko za tři stovky, a samozřejmě nefungovalo, takže byly o to větší nervy. No "rodinná pohodička."

Tady je prostě vidět, jak jsou lidi strašně manipulovatelní. Je jasný, že pokud si necháte v tomto období reklamy nalézt do mozku ( = trávíte hodiny na netu, kupujete časopisy apod.), tak Vám z toho může hrábnout. Ale proboha PROČ??!! Proč si lidi takhle komplikují život?! A hlavně - nejen sobě, ale znechutí tak předvánoční náladu i těm, co ji mají rádi.

Takže prosím - pokud nemáte tohle období rádi, nechte si to pro sebe, a užívejte si ho po svém. Svět se vážně nezboří, pokud nenapečete deset druhů cukroví a nekoupíte každému dvacet dárků. Místo úklidu si udělejte čas pro sebe, a i okolí Vám za to bude vděčné.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Předvánoční stresy? A to proč?!!! tlapka®pise.cz 01. 12. 2014 - 14:01
RE(2x): Předvánoční stresy? A to proč?!!! chaostheory 01. 12. 2014 - 18:53