Honba na byty

29. září 2015 | 19.18 |

Psala jsem, že jsme se konečně přestěhovali. Co jsem ale nepsala, bylo to, co tomu předcházelo. Hledali jsme už od zimy a bylo to o nervy. Bezrealitky.cz jsem vzdala po pár měsících - tam jsme napsali minimáně na čtyřicet bytů, a zpátky se jich ozvalo tak pět. Pak jsme začali psát realitkám, aby to šlo rychleji. Tím přišlo moje rozčarování z makléřů, protože procentuálně se jich zpátky ozvalo maximálně 50%.

KAPITOLA 1 - Hledáme sami

Byty č. 1, 2, 3 a 4 - V prvním mě odradila majitelka. Oznámila nám, že bychom museli začít bydlet už hned od prvního, což znamenalo za pár dní, že měsíc čekat nebude. Z druhého bytu - 1+1 za slušnou cenu (rozuměj: slušnou na Prahu) kousek od Ípáku se vyklubalo 1+1 za šestnáct litrů. Díky, nechci. Navíc byteček byl mnohem menší, než vypadal na fotkách. Třetí byl měl na chodbách vypadané kachličky, výtahem jsem se bála jet, byl příšerně neudržovaný. U čtvrtého opět naskočila cena a navíc jsme zjistili, že majitel má v domě minimálně čtyři další byty - bydlí tam on, švagr, brácha a další pronajímá. Ehm... takovéhle "rodinné hotely" nejsou nic pro mě . Plus ta cena.

____

KAPITOLA 2 - Vyčůraný majitel

Byt č. 5, 6 a 7 - Pátý se mi líbil, ale Francouzovi ne. Prohlídky šestého a sedmého absolvoval pouze Francouz, protože jsem zrovna byla nemocná. Šestý měl pod okny nechutnou hospodu a u sedmého se ukázalo, že "pět minut od metra" zmamená "dvacet minut od metra do kopce" .

Byt č. 8. - Ten měl být poslední. Chyba se ale objevila tam, kde jsem ji nečeklala - na straně majitele, který se zdál velice slušný. Na návrhu smlouvy se nám ale pár věcí nezdálo, byly tam podmínky, které jsem v životě v žádné smlouvě neviděla a nikdy bych je nepřijala. Sešel se s ním Francouz, když jsem byla u rodičů. Odcházel nadšený, vyřešili prý nejen zmíněné podmínky, ale pán snížil nájem o 1000 Kč, protože v ceně bylo i parkovací místo, které je nám na nic, jelikož nemáme auto.

Dva dny nato jsme šli smlouvu podepsat. Pán ale přišel s tou samou, nepřipravenou, a řešili jsme úplně stejné věci. S tou tisícovkou si to rozmyslel, to prý až sežene někoho jiného, kdo by parkování pronajal . Taky chtěl, abychom mu dali zálohu (13 000) s tím, že smlouvu upraví a podepíšeme ji za pár dní. To už se ve mně rozsvítila varovná kontrolka

pismenkuje.cz/FCKeditor2/editor/images/smiley/msn/lightbulb.gif">. Ještě že jsem se ozvala, že mu žádné peníze bez smlouvy dávat nebudu, to bychom taky mohli být o pár tisíc lehčí, nebo by pak počítal s tím, že mu podepíšeme cokoli, když už má tu zálohu .

Do druhého dne se nám to rozleželo v hlavě, a došlo nám, že jeho přístup byl opravdu zvláštní a všechno jsme zrušili. Už předtím jsme ale přestali v hledání, tento byt jsme brali jako jasnou věc. A najednou jsme měli být za týden na ulici .

___

KAPITOLA 3 - Neschopní makléři a podpásovka

Musím říct, že už chápu, proč si tu makléři stěžují na nedostatek financí. Oni totiž pracovat nechtějí!!! Když někomu volám, úplně slyším, jak je to obtěžuje. Obtěžuje je to, že mi musí zodpovědět nějaký základní dotaz. Obtěžuje je to, že musí do toho bytu přijet. Několikrát jsem někomu volala, daný makléř oznámil, že zrovna nemůže mluvit, ale že mi hned zavolá zpátky. Nezavolal. Další se ozvali klidně až po týdnu, někteří vůbec.

Jedna makléřka dokonce po telefonu vedla třicetiminutový monolog o bytu, který jsem opravdu chtěla vidět. Ale poté, co mi vyprávěla pouze o jeho negativech ("ta ulice je prostě hnusná," "je tam patro na spaní, takže musíte být štíhlá a mladá; jednou mi tam přišla tlustá černoška, a hned zas odešla" (??? ) ), jsem jí řekla, že teda nepříjdeme, protože ji nechci obtěžovat . No neuvěřitelný přístup prostě.

Pak už jsem se naučila psát a říkat, že na to velice spěcháme, a že chceme schůzku nejlépe zítra, aby trochu hnuli zadkem. Někdy to fungovalo, někdy ne.

Jednu makléřku jsem vyloženě otravovala, protože když jsem jí řekla ulici a o jaký byt jde, tak minutu opakovala otráveným hlasem "já ani nevím, jestli to je volné", následováno agresivním "kde jste tu nabídku jako viděla?!". Tak to pardon, že volám do realitky, když sháním byt .

Takže, vážení makléři. Ono to možná chce trochu začít makat, než si začnete stěžovat, že tahle práce nevynáší, víme?!

Byt č. 9 - Hned ten večer, co jsme odmítli byt č. 8, jsme našli dva super byty kousek od našeho současného bydliště. Oba byly ve stejné budově, jeden měl ale hezčí nábytek - tam ale makléřka byla tak "příjemná" paní, že se mi z toho chce ještě teď zvracet. Bylo už dost pozdě, tak jsem jí napsala sms, aby mi ráno zavolala. Když v poledne furt nic, tak jsem jí zavolala sama, byla příjemná jako průjem, a řekla, že neví, jestli je to volné, že mi dá vědět. Když se do večera neozvala, tak jsem jí opět napsala, že na to opravdu spěcháme, a že potřebujeme vědět, jestli máme čekat nebo ne. Opět žádná odpověď. Takhle to to trvalo další tři dny - ráno jsme jí zavolali, jestli něco ví. Nevěděla a řekla, že nám dá vědět. Nedala. A ráno znova. Po týdnu (!!!) se tedy ozvala, že je byt už ASI pronajatý.

Byt č. 10 - Toto byl ten druhý byt ve stejné budově. Makléř příjmený (překvapení roku), schopný, komunikoval. Pronájem už byla jasná věc, pár hodin před podpisem smlouvy se ale opět situace zkomplikovala tím, že majitelka oznámila, že buď byt vezmeme hned druhý den (20. v měsíci), nebo ho dá někomu jinému. Přitom jsme se předtím jasně dohodli, že ho vezmeme klasicky od prvního. To už jsem byla tak na*raná, že už se to popsat nedalo. Platili bychom kolem 6000Kč navíc, plus asi 3000Kč pokutu za zrušení netu a televize (v novém bytě tato společnost nemá rozvody). Takže 10 000 v pytli za úplnou kravinu, na které jsme se nedohodli.

Byt č. 11 - To je ten náš.

____

P.S. Vtipná historka na závěr - když jsem bezrealitky.cz vzdala, začal tam rozesílat maily Francouz, který většinou nečte detailní podmínky. Jednou mi nějaká paní odpověděla obratem, což mi bylo dost podezřelé. Hned jsem zjistila proč - v podmínkách psala, že v případě zájmu o sobě máme něco osobního napsat - co děláme, co nás zajímá atd. Že se zajímáme o její vlastnictví, a že je to vlastně stejné, jako kdyby šlo o pohovor do práce nebo přijímačky do školy. To bylo moc i na mě a paní jsem už neodpověděla.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Honba na byty zo®pise.cz 29. 09. 2015 - 21:39
RE(2x): Honba na byty chaostheory 29. 09. 2015 - 22:25
RE: Honba na byty ava®pise.cz 29. 09. 2015 - 21:44
RE(2x): Honba na byty chaostheory 29. 09. 2015 - 22:28
RE: Honba na byty hroznetajne®pise.cz 30. 09. 2015 - 09:01
RE(2x): Honba na byty chaostheory 30. 09. 2015 - 10:14
RE: Honba na byty cukrenka®svetu.cz 30. 09. 2015 - 14:51
RE(2x): Honba na byty chaostheory 30. 09. 2015 - 16:34
RE: Honba na byty tlapka®pise.cz 01. 10. 2015 - 14:56
RE(2x): Honba na byty chaostheory 01. 10. 2015 - 16:25
RE: Honba na byty tlapka®pise.cz 01. 10. 2015 - 17:23
RE(2x): Honba na byty chaostheory 01. 10. 2015 - 20:08
RE: Honba na byty orchidejka®pise.cz 01. 10. 2015 - 18:47
RE(2x): Honba na byty chaostheory 01. 10. 2015 - 20:10
RE(3x): Honba na byty orchidejka®pise.cz 03. 10. 2015 - 19:25