Kalifornie - dojmy

23. září 2015 | 22.01 |

Dnes jen tak letem světem, spíš takový miš maš dojmů. Ještě časem napíšu jeden více "turistický" a neutrálnější článek s pár fotkami.

___

Odškrtla jsem si další bod v 101/1001, a to návštěvu alespoň jednoho státu USA, ve kterém jsem ještě nebyla. V Kalifornii jsme byly v Los Angeles a jeho okolí. S kratší zastávkou v New Yorku (který už máme celkem procestovaný).

S odstupem času a z bezpečí domova si říkám, že jsem ráda, že jsem jela. Jsem ráda z toho důvodu, protože jsem si uvědomila, že i "nedokonalé" cestování je důležité, vlastně i víc než to pohodové a bezchybné. On si tak člověk uvědomí mnohem víc věcí.

Věci jako třeba to, jak jsme my, lidé ze střední Evropy, strašně rozmazlení. Jak tu řešíme úplné kraviny. Jak tu máme všechno za pár kaček pár minut chůze od domova.

Jak je svět malý. A zároveň rozdílný.

Jak televize zkresluje . No dobře, to jsem věděla už dávno. Ale vidět to na vlastní oči je něco jiného.

Víte... já jsem člověk, který sdílí život už několik let s "ne-bělochem". V Praze potkávám denně stovky cizinců. Každý rok jezdím aspoň jednou do Španělska. Mám známé všech možných ras, věřící snad ve všechna existující náboženství. Miluju multikulturní prostředí, učím se španělsky, dost často cestuji. A i přes tohle všechno na mě bylo LA prostě moc. Nevím, jak jinak to vyjádřit. Necítila jsem se tam bezpečně, necítila jsem se tam jako na dovolené, necítila jsem nic jako "tak sem se ještě musím někdy podívat". Naopak jsem se hrozně moc těsila domů a zdálo se mi to dlouhé. A to se mi opravdu nestává.

_____

Co mě překvapilo pozitivně:

+ Když jsme někde zmínily, že jsme s ČR nebo z Prahy, VŠICHNI věděli, o jakou zemi se jedná, jeden taxikář tu dokonce a byl a nejen, že řekl, že je to pro něj to nejhezčí město na světě, ale taky že se mu strašně líbil Václavák (jmenovitě). To potěšilo. Například ve Španělsku (ale i jinde v Evropě) je znalost ČR mnohem slabší. Tolik k "blbým Američanům".

+ Řízení. To je prostě bomba. Jestli se kvůli něčemu přestěhovat do USA, tak kvůli řízení . Až sedmiproudé dálnice (z jedné strany) tu jsou prakticky všude, všude zácpy jako blázen a aut tolik, že se to prostě nespočítá (LA má největší počet aut na hlavu na světě). I tak jsme viděly jen jednu nehodu. Zbožňuju automatickou převodovku - auto vám nikdy nechcípne, nikdy nezačne couvat když nechcete (ani třeba při rozjezdu do kopce) a vůbec je to strašně jednoduché. Chudáci Američani, když přijedou do Evropy, to musí být šok. Po příjezdu jsem koukala na ty malinkaté silničky vedoucí do Prahy. Hahaha. A samozřejmě směšně levný benzín. Cenu sem radši nebudu psát, to by mě čeští řidiči ukamenovali.

+ Chování rodičů k dětem. To je něco úžasného. To je samé "sweatheart" a "darling", samé "Could you come here, please?" apod. A víte co? Ono to vážně funguje. Vztekající a brečící dítě jsem prakticky neviděla.

+ Létání. To je prostě pohoda. Já, totální strašpytel co se letů týče, jsem byla úplně v pohodě. Nikdo neřeší zapnuté telefony (ano, i já jsem ho měla celou dobu zapnutý), bezpečnostní instrukce nejsou podávány ve smyslu "a teď tu všichni umřeme", jak se to dost často stává u jistých nejmenovaných společností tady. Pohoda, klídek a samozřejmě soukromá obrazovka s tunou filmů a seriálů u každé sedačky.

+ Nákupy. To je ráj. Kam se hrabe New York. Značkové věci za pár kaček. Za necelé 2000 Kč jsem nakoupila boty Guess, brýle Steve Madden, tričko Hollister, šaty jedné místní značky a kabelku Nine West. Za tu cenu bych tu neměla ani ty boty.

+ Reklamy v televizi - jsou plné zdravotních přípravků. Což by tak super nebylo. Co se mi ale líbilo, je to, že 3/4 takové reklamy zabere vyjmenování nežádoucích účinků. Stejně tak na mnoha výrobcích v obchodech (např. i na kufrech) nebo na benzínkách najdete nápisy, že to a to způsobuje rakovinu a další nemoci. Ne, že je to může způsobovat. Zkrátka je to způsobuje.

+ Co se mi líbilo celkově nejvíc: návštěva Warner Bross (o tom příště), řízení a nákupy.

Co mě překvapilo negativně:

- Bezpečnost. Pokud se někdo necítíte bezpečně třeba v NY, tak tohle ani nezkoušejte. Pro mě je NY synonymem bezpečnosti. Do LA jsme přiletěly večer a než jsme se dostaly na metro, byla skoro tma. Bohužel, MHD moc lidí nevyužívá, běloši už vůbec ne. Jen jsem čekala, kdy někdo vytáhne bouchačku. Doslova, nepřeháním. Vzpomeňte si na začátek článku, kdy jsem psala o tom, jak mám známé všech ras. Tady to ale bylo jiné. V metru i autobusu jsme byly jediné turistky a jediné bělošky. To opravdu nebyl příjemný pocit - dvě holky, za tmy, s kufry. A to jsme se jen chtěly dostat z letiště do hotelu v samém centru LA. Ne do žádné pochybné čtvrti.

- Bezdomovci. Ti jsou všude. V parcích v centru, v parcích u pláže, na samotné pláži... všude. Počasí jim přeje, takže není výjimka vidět bezdomovce spícího na nafukovací matraci.

- Marihuana. Ta byla cítit taky skoro všude. Hnus. Zhnusilo se mi to tak, že nejspíš nahradím jeden bod z 101/1001 něčím jiním.

- Doprava. Věděly jsme, že na západě to bez auta nejde. I tak jsme ale chtěly aspoň prvních pár dní využívat spíš MHD. Po dvou dnech, kdy jsme byly naprosto vyřízené, znechucené, o pár tisíc lehčí (za čtyři krátké jízdy taxíkem) a neviděly jsme prakticky nic kromě Hollywoodu, jsme konečně zamířily do půjčovny aut.

- Ceny. Ty mi jsou záhadou. Za tři noci v úplně obyčejném hotelu na Santa Monice bez jídla pořídíte v Evropě týdenní dovolenou u moře minimálně s polopenzí. Za 10 tyčinek Twix máte značkovou kabelku (takže asi jako kdyby u nás stála stovku). Nádrž benzínu za pár dolarů, kousek zeleniny v supermarketu za cenu celého oběda v české restauraci.

- Jídlo. Tři týdny jsem prostě doslova hladověla.

 Co mě prostě jen překvapilo:

  • Některé hotely a letadla neměla pokoj nebo řadu č. 13.
  • V žádném hotelu nepracoval jediný běloh. Ani jeden.
  • Mekáčů jsem viděla jen pár. Burger Kingy jen čtyři. KFC dva (tolik jich je jen v Praze na Andělu).
  • Musím sem napsat to, co jsem psala i po návštěvě Floridy - NIKDY NIKDY NIKDY se nebudu smát tomu, že má každý Američan od šestnácti auto. Bez auta se nedostanete prostě nikam.
  • K obědu jedlo 90% lidí jen salát. A musím zopakovat, že Američani-běloši prostě NEJSOU tlustí.
  • V několika obchodech měli (v srpnu) vánoční výzdoby, včetně Santa Clause. Naopak Halloween nebyl vidět skoro nikde (což jistě zklame i Cukřenku).
  • Spousta místních obyvatel ani neuměla anglicky. A polovina těch, co ano, měla opravdu příšerný přízvuk.

Zkrátka tak trochu jiná Amerika, než jakou jsem dosud viděla. To je přesně to, proč se mi cestování po USA tak líbí - přejedete pár kilometrů a jste v jiném světě. Nic jako "typická Amerika" nebo "typický Američan" zkrátka neexistuje.

Kalifornie je mým sedmým navštíveným státem USA. Už jen 43 to go . Ale přístě zase raději na východ.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Kalifornie - dojmy cukrenka®svetu.cz 23. 09. 2015 - 23:09
RE(2x): Kalifornie - dojmy chaostheory 24. 09. 2015 - 11:43
RE: Kalifornie - dojmy hroznetajne®pise.cz 24. 09. 2015 - 18:40
RE(2x): Kalifornie - dojmy chaostheory 24. 09. 2015 - 20:03
RE: Kalifornie - dojmy tlapka®pise.cz 24. 09. 2015 - 21:19
RE(2x): Kalifornie - dojmy chaostheory 24. 09. 2015 - 21:46
RE: Kalifornie - dojmy boudicca®pise.cz 02. 10. 2015 - 23:50
RE(2x): Kalifornie - dojmy chaostheory 03. 10. 2015 - 00:40
RE: Kalifornie - dojmy mixx®pise.cz 04. 10. 2015 - 11:18
RE(2x): Kalifornie - dojmy chaostheory 04. 10. 2015 - 12:59
RE: Kalifornie - dojmy lvice®pise.cz 21. 10. 2015 - 19:40
RE(2x): Kalifornie - dojmy chaostheory 22. 10. 2015 - 11:42