"Radící" knihy

8. květen 2016 | 13.41 |

Nejprve varování: nečtěte dál, pokud považujete západní medicínu za jedinou správnou, psychosomatiku za výmysl a psychologii za šarlatánství. Článek by vám mohl způsobit újmu na zdraví .

Dnes trochu filosoficky a zdravotně. Dřív jsem na podobné knihy vůbec nebyla, ale vzhledem k mnoha věcem jsem se k několika během posledního roku dostala. Ze všech zmíněných jsem si udělala spoustu výpisků. Tady jsou pro ilustraci ty, které mě zaujaly nejvíce, nebo s nimi nejvíc souhlasím. 

Doba jedová (A. Strunecká, J. Patočka)

Profláknutá kniha, která vzbudila hodně pozitivních i negativních reakcí. Bohužel s hlavní myšlenkou - že DNEŠNÍ SVĚT JE PLNÝ NEBEZPEČNÉ CHEMIE, které se nevyhneme prakticky nikde, a která ovlivňuje naše zdraví víc, než je dobré - nelze než souhlasit. Když to ale takhle vidíte sepsané na papíře, je to ještě děsivější.

Kniha má už několik částí, já zatím četla jednu (4.díl). Ta konkrétně pojednávala např. o syntetických vitamínech (o nich více v následující knize, kterou popisuji), o přidávaných chemikáliích do jídla a do kosmetiky. Co mě zaujalo nejvíc, bylo to, proč se rakovina objevuje častěji na levé části těla, jaký vliv na zdraví má špatná podprsenka (což je sice už docela známá věc, ale tady je to popsáno z mnoha úhlů), značnou část knihy tvoří tematika očkování. Ta mě dostávala do varu nejvíc, jelikož coby člověk, který má s očkováním dost špatné osobní zkušenosti, mě (zde odporovaný) názor typu "musíme očkovat všechny proti všemu, jinak všichni umřeme" dokáže slušně naštvat.

Osobní zkušenost:

Jak jsem zmínila, špatné zážitky s očkováním. Dále jsem už před přečtením knihy např.  vyměnila normální deodorant za bezhliníkový, a když někoho vidím, že si nanáší ten obyčejný, tak je mi hrozně. Já už bych to na sebe nedala ani kdyby nevím co. Jinak je to ale s kosmetikou plné chemie dost těžké, úplně přírodní je prakticky nemožné sehnat.

 __________

Konec nemocem (David B. Agus)

Kniha napsaná americkým lékařem. Co se mi líbilo i nelíbilo, je to, že témeř na nic nedal žádný univerzální návod. Proč? Protože KAŽDÝ ČLOVĚK A KAŽDÉ TĚLO JE JINÉ. To by si měl konečně každý (pacient i lékař) uvědomit!!! To, co prospívá jednomu člověku, neprospívá druhému. To, co může fungovat v laboratoři, se v těle může projevit naprosto jinak.

Z čeho jsem byla dost v šoku, byly informace o vitamínech. Pokud je pravidelně berete, raději tuhle knihu nečtěte . Z dlouhodobého hlediska je to totiž dost špatný zvyk, který vám udělá v těle pořádnou paseku. Aneb změna jedné věci ovlivňuje celý organismus. Pokud navíc budete pořád tělu uměle dodávat vitamíny, tělo "zleniví" a samo od sebe jich pak bude vyrábět ještě míň.

Některé multivitamíny mají navíc klidně 20x vyšší dávku, než je třeba. Nehledě na to, že na jednu věc může mít konkrétní vitamín pozitivní dopad, ale na druhou negativní. 

Osobní zkušenost:

Jak nemám ráda zbytečnou chemii, tak nemám ráda ani syntetické vitaminy. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že když má být člověk nemocný, tak bude nemocný, ať už je bere nebo ne. A naopak. Nikdy jsem žádné nebrala, a osm let jsem nebyla u doktora. Loni jsem byla nemocná několikrát, tak jsem poprvé v životě začala brát různé multivitaminy, opravdu poctivě každý den. Zdravější jsem nebyla, a po tom, co jsem se dočetla tady, s nimi končím nadobro.

Taky doufám, že víte, že tyto potravinové doplňky nemusí procházet žádnými testy dokazujícími, že skutečně fungují a pomáhají . Jak se říká, "je to jen drahé čůrání".

__________

250 zákonů lásky (Petr Casanova)

Znáte časopis (elektronický nebo tištěný) First Class? Pokud ne, honem to napravte. Asi tak jediná věc na českém trhu, která má hlavu a patu, motivuje vás, a popisuje nepopsatelné. Název "250 zákonů lásky" zní trochu blbě, aspoň mým uším. Představím si pod tím přeslazené návody o tom, jak se má člověk ve vztahu chovat. Taková ale tato kniha není. Autor popisuje různé příběhy o lidech - ať už v páru, manželství nebo single - a ukazuje, jak se my sami můžeme podílet na tom, aby náš život byl lepší. Člověk musí začít u sebe samého.

Tuto knihu mám stále rozečtenou, nedá se přečíst moc stran na jeden zátah, takže to asi ještě chvíli bude trvat.

"CO NEJVÍCE PODMÁČÍ ZÁKLADY VZTAHU? SŽÍRAVÝ POCIT, ŽE NEŽIJEME TEN ŽIVOT, KTERÝ JSME SI PŘÁLI. RESPEKTIVE ŽE ŽIJEME NĚJAKÝ ŽIVOT, ALE NE SVŮJ."

__________

Jak přežít léčení (Radkin Honzák)

Radkina Honzáka určitě znáte, i když o tom třeba ani nevíte. Jakmile je s ním někde rozhovor, musím si ho přečíst. Vydal i několik knih. Je to lékař, psychiatr, ale má zkušenosti i z jiných oblastí medicíny.

Stručně řečeno - většina nemocí a nepohodlí je psychického původu. Mnou potvrzeno, zažito. V tu chvíli si to člověk neuvědomí, to až zpětně, a jenom když chce. Ono je totiž pro něho mnohem jednodušší neřešit podstatu a původ nemoci a prostě jít k doktorovi a vzít si prášek. Aneb nemoc je "ÚNIK Z NEVÝHODNÉ SITUACE BEZ ZTRÁTY TVÁŘE". Je to tak. Každá nemoc má svůj důvod.

Velký důraz je taky kladen na to, co já říkám pořád - nenechat lékaře stoprocentně rozhodovat o svém zdraví. Když se vám něco nelíbí, řekněte to. Pacient má právo odmítnout léčbu. Dále tu mluví autor o stresu, bolesti, psychických poruchách, vlivu nemoci na celou rodinu atd.

Osobní zkušenost:

Vše zmíněné je pravda pravdoucí. Ke knize jsem se dostala v tom mém blbém loňském období, a hodně mě zachránila. Strašně ráda bych někdy pana Honzáka viděla osobně. Asi bych ho u sebe uvěznila na několik dní a bombadovala ho mnoha otázkami .

__________

Jak se zbavit starostí a začít žít (Dale Carnegie)

Úúúúžasná kniha.

Tady musím nejdřív poděkovat NĚKOMU z píše.cz, a nevím komu . Vím, že se o této knize někdo před pár měsíci (?) zmínil na blogu. Nedalo mi to, a musela jsem ji přečíst, hlavně vzhledem k tomu, jaké s*račky jsme řešili přes půl roku ohledně bývalého bytu, zdaví, peněz, školy... Už jsem ze všeho byla tak vyřízená, že jsem nebyla schopná otevírat maily, brát telefony nebo komunikovat s širokým spektrem lidí. Neustále jsem jen myslela na to, co dalšího se po*ere. A taky že po*ralo. Postupně mi ale docházelo, že takhle to nejde, protože se jinak jednou probudím, bude mi osmdesát, a dojde mi, že jsem se celý život jen bála toho, co přijde.

Takže neznámý autor článku měl pravdu, tato kniha je prostě super. Zázračná. Nejde samozřejmě najet na všechna nová pravidla najednou, ale i jeden nový (lepší) zvyk pomůže, aby se člověk hned cítil o krůček líp. Jedna z hlavních věcí je ta, že JE DŮLEŽITÉ DĚLAT JEN JEDNU VĚC NAJEDNOU. Pokud myslíte na těch 20 úkolů, které máte udělat, nebo těch 20 věcí, které se můžou kdykoli podělat, tak je jasné, že se jednou psychicky složíte.

Z této knihy toho sem víc psát nebudu, protože opravdu nevím, kterou myšlenku vybrat dřív. Všechny jsou dokonalé.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: "Radící" knihy tlapka®pise.cz 09. 05. 2016 - 19:08
RE(2x): "Radící" knihy chaostheory 09. 05. 2016 - 21:34
RE: "Radící" knihy hroznetajne®pise.cz 09. 05. 2016 - 20:18
RE(2x): "Radící" knihy chaostheory 09. 05. 2016 - 21:40