Čtenářská výzva 2017

5. listopad 2017 | 15.09 |

Výzva 2017 mi přišla zajímavější než loňská, tedy co se zadání týče. I na knihy jsem měla o dost větší štěstí. Zveřejňuji zde jen knihy, které jsem v dané kategorii četla jako první

big_hodiny-kFr-130311) Kniha, která je starší než čtenář - Hodiny (Agatha Christie)

O čem to je: Klasická Agatha, tentokrát je nalezen zavražděný muž v domě slepé ženy. Případ pomáhá vyřešit Hercule Poirot.

Můj názor: Knížky Christie prostě miluju, takže verdikt je jasný. I když Hodiny nepatří mezi její úplná top.

 

 

big_a-co-kdyby-to-bylo-jinak-o2) Kniha, která je autorovou prvotinou - A co kdyby to bylo jinak? (Laura Barnett)

O čem to je: Tři v jednom. Osud několika lidí, především Evy, se mění podle toho, co se stane v jeden konkrétní okamžik během vysoké školy. Kniha nám okazuje jejich celé životy, až do smrti.

Můj názor: Miluju příběhy, které se odehrávají po celý život, a miluju filmy, kde je více alternativních rovin. Této knize je vyčítáno, že kvůli třem příběhům je nepřehledná. Uznávám, že kdybych ji četla postupně, tak asi budu mít stejný pocit. Četla jsem ale každý příběh až do konce, pak se vrátla na začátek, a začala číst další. Takže další klad je, že čtenář má více možností, jak knihu číst. A že si uvědomí, jak se nevyplatí něco neudělat jen proto, že se bojíte.

3) Kniha, která má na DK méně než 500 hodnocení - Barv570x460x0_7c41988616b598dae91ay lásky (Kathryn Taylor)

O čem to je: Mladá Američanka Grace získá praxi v úspěšné velké firmě v Londýně. Hned se sblíží se samotným šéfem. Po úvodním užívání si ale přichází na to, že má Jonathan různá tajemství.

Můj názor: Eroticko-zamilovaný román alá Fifty Shades, ale toto se mi zdálo povedenější a odpočinkovější, a hlavně ne tak dlouhé. V ČR jsou zatím čtyři díly, příběhy na sebe navazují po dvou knihách. Já zatím přečetla ty první dva.

 

ce1f20f52d4c5cb3530076f116952c4) Kniha odehrávající se v budoucnosti - 451 stupňů Fahrenheita (Ray Bradbury)

O čem to je: V budoucnosti je zakázané vlastnit jakékoli knihy, kdo chodí pěšky venku, je považován za divného, a požárníci oheň nehasí, ale zakládají - právě kvůli pálení knih. Jeden z nich si ale několik knih nechá, a uvědomí si, jakou mají hodnotu. To je samozřejmě špatně, a musí být potrestán.

Můj názor: Na knihu jsem se chystala hodně dlouho, chtěla jsem ji přečíst i v rámci minulé výzvy, ale nakonec se na ni nedostalo. Musím říct, že jsem čekala něco trochu jiného. Je pravda, že kniha na mě zapůsobila, a to hodně - od druhé poloviny se mi dělalo úplně špatně, a "bála" jsem se číst dál.

big_stalker-C9I-2203025) Kniha od severského autora - Stalker (Lars Kepler)

O čem to je: Severská detektivka, ve které někdo brutálně vraždí ženy poté, co je sleduje a natáčí na video.

Můj názor: Původně jsem se nechtěla pouštět to severské detektivky, ale nakonec mě zvědavost přemohla a pustila jsem se do Keplera. Po Sněhulákovi od Nesba to byla teprve moje druhá severská detektivka. Kniha byla místy dost drsná, ale prvních asi 200 stran jsem se nemohla odtrhnout od děje. Pak se to trochu zhoršilo a neškodilo by, kdyby knika měla o 200 stran míň.

 

 

romeo julie a tma6) Kniha, jejíž děj se odehrává v Praze - Romeo, Julie a tma (Jan Otčenášek)

O čem to je: Za války ukrývá čerstvý maturant mladou dívku - Židovku. Před všemi to samozřejmě tají, protože kdyby se na to přišlo, tak všichni budou zastřeleni, včetně jeho rodiny a sousedů.

Můj názor: Krátká a silná kniha. Je neuvěřitelně výstižně popsán zmatek, strach a všechny pocity obou hlavních krdinů. Měla jsem na krajíčku. Několikrát.

 

 

7) Kniha od držitele Pulitzerovy ceny - Jako zabít ptáčka (Harper Lee)

O čem to je:

Dětství v USA ve 30.letech popisované holčičkou. V druhé polovině se přidá téma soudů a rasismu.

Můj názor: Další dlouho plánovaná kniha.

Geniální, miloučká, úsměvná.

 

 

8) Oblíbená kniha rodičů, prarodičů -

Malý princ (A.d.Saint-Exupéry)

O čem to je:

Asi nemá cenu popisovat...

Můj názor:

Fajn kniha. Četla jsem ji na střední, to mě nezaujala. Tentokrát to bylo lepší, ale že by se zařadila na seznam mých top, to zase ne.

 

805_vlci-ostrov9) Kniha odehrávající se na ostrově - Vlčí ostrov (L. Rolstad) 

O čem to je: Žena trpící depresemi se rozhodne strávit půl roku na samotě, v domě uprostřed ničeho. Sledujeme, jak tráví čas a jak se seznamuje se "sousedy", kteří bydlí půl hodiny chůze daleko. Jedná se o autobiografický román.

Můj názor: Čekala jsem trochu víc, především víc emocí. Poslední třetinu jsem už začala přeskakovat a brát to hopem, protože mi to prostě nic nedalo. Navíc mi trochu (ale ne nijak extrémně) vadilo, že autorka nepoužívala uvozovky v přímé řeči.

 

 

large10) Kniha psaná formou deníku - Deníček moderního páru (Zuzana Hubeňáková, Dominik Landsman)

O čem to je: O tom, jak pár prožívá různé věci ve vztahu - seznámení, společné bydlení, nemoci, nakupování, děti... Kapitoly jsou na střídačku psané z pohledu holky a kluka, takže vidíme, jak každý stejnou věc či situaci vnímá úplně jinak.

Můj názor: Bohužel dost zklamání, ale to je možná můj problém, protože jsem od toho čekala fakt hodně. Prvních asi 50 stran bylo fajn, ale pak už mi to všechno přišlo jako moc velké tlačení na pilu. Kdyby se příběh soustředil víc na reálné situace, a "jenom" je doplnil vtipnými výroky, výsledek by vypadal mnohem lépe.

 

big_mrazive-ticho-Jcg-14397011) Kniha od autora ze sousedícího státu - Mrazivé ticho (Wulf Dorn)

O čem to je: Psychiatrovi se v dětství během chvíle zbortil život, když zmizel jeho bratr, zemřel jeho otec, a matka nato spáchala sebevraždu. Dnes se snaží přijít na to, jak to všechno ve skutečnosti bylo.

Můj názor: Moje druhá kniha od Dorna, a už se těším na další. Pořádné psycho, člověk má chvíli husí kůži a chvíli je napnutý jako kšandy. Pokud máte rádi kombinaci hororu a detektivky, rozhodně doporučuji.

 

 

big_lunapark-17658812) Kniha od autora z žebříčku 100 nejobíbenějších autorů na DK - Lunapark (Stephen King)

O čem to je: Student se rozhodne strávit léto brigádničením v lunaparku, ve kterém se kdysi stala vražda, která nebyla nikdy objasněna. Od té doby se zjevuje duch mrtvé ženy. Hlavní hrdina se také seznámí s ženou žijící poblíž, která má smrtelně nemocného syna.

Můj názor: V popisku nikdy je napsané, že jde o detektivní příběh. Při čtení jsem myslela, že půjde o duchařinu. První polovina ale byla jen popis práce v lunaparku, a druhá pak o ženě s nemocným synem. Žánrově naprosto nezařaditelné, a to mi vadilo. Od každého trochu, a celek nic moc. Škoda.

 

113) Kniha poprvé vydaná v roce 2017 - Rekviem za Pluto (Adam Chromý)

O čem to je: Pár těsně před rozchodem, jejich každodenní životy a to, jak se s blížícím koncem vypořádávají. Na pozadí hraje symbolickou roli "vykopnutí" chudáka Pluta ze sluneční soustavy.

Můj názor: Začátek byla šíííleně depresivní a musela jsem si dát po pár stránkách dlouhou pauzu. Pak jsem se do toho ale položila a moc se mi to líbilo. Knížku jsem si výjimečně dokonce koupila (což je u mě co říct), a o to víc jsem ráda, že jsem mohla Adama takto podpořit. Pokud vydá další knihu, hned si ji poběžím koupit zas. A to obálka... Ach.

 

 

214) Kniha od českého autora - Maryša (A. a V. Mrštíkovi)

O čem to je: Divadelní hra o pěti jednáních.
Mladá Maryšaje donucena vzít si mnohem staršího muže, i když miluje jiného. Kniha popisuje tyto "námluvy" i to, co se děje po svatbě.

Můj názor:  Chvíli trvalo, než jsem se do toho dostala, jelikož je hra psaná silným nářečím. Pak už to ale šlo samo.

 

 

 

image_1_11_fullsize15) Kniha se zvířetem v názvu - Kočka mezi holuby (Agatha Christie)

O čem to je: V dívčí internátní škole v Anglii jsou zavražděny dvě učitelky a také unesena jedna studentka. Vyšetřovatelé, a později i Hercule Poirot, se snaží přijít na to, proč k vraždám došlo.

Můj názor: Výborná Christie, knihu bych zařadila do jejích Top 10.

 

 

 

51eRMAaN+QL16) Darovaná kniha - Dívka ve vlaku (Paula Hawkins)

O čem to je: Mladá žena dojíždí každý den do Londýna vlakem, a sleduje jeden pár žijící v domě v trati. Jednoho dne ale žena z tohoto páru zmizí. Hlavní hrdinka se zaplete do vyšetřování a dozvídáme se hodně  z její minulosti.

 Můj názor: Super. I když jsem nejdříve viděla film, tak jsem byla napnutá jako kšandy. Přečteno v angličtině.

 

 

 

11821238_1147184835295930_459517) Kniha, která má jednoslovný název - Proměna (F. Kafka)

O čem to je: Řehoř se jednoho dne probudí a zjistí, že je... brouk. Kniha popisuje, jak k tomu přistupuje jeho rodina, jak se on sám snaží zvládat víc noh a nové tělo atd. Samozřejmě v tom čtenář může najít spoustu hlubších úvah.

Můj názor: Byl to můj první Kafka, a trochu jsem se toho bála. Nakonec jsem ale úplně nadšená. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout, je psaný krásně srozumitelně a jednoduše. Rozhodně si brzy půjčím dálšího Kafku, konkrétně se těším na Zámek a Proces.

 

 

494_bg18) Kniha se jménem v názvu - Don Juan aneb Hostina kamene (Moliére)

O čem to je: Divadelní hra o Donu Juanovi, který spí s každou (vdanou, zasnoubenou, dokonce i z kláštera), neváží si svého původu ani otce, neustále se rouhá, a nemá úctu ani k mrtvým.

Můj názor: Vlastně nevím, jestli mělo jít o komedii nebo tragédii. Řekla bych že mix obojího, s koncem laděným do té tragédie. Hra se mi líbila, Don Juan byl fakt pěkný hajlz, o kterého by si člověk ani kolo neopřel.

 

 

 

948_bg19) Kniha pohádek - Krátké pohádky pro unavené rodiče (M. Viewegh) 

O čem to je: Název trochu klame. Vlastně nejde o pohádky jako takové, ale o příběh jedné rodiny - o tom, jak se seznámila maminka s tatínkem, jak se narodily děti, o konkrétních zážitcích...

Můj názor: První asi třetinu knihy jsem to chtěla vzdát, ale pak mě to chytlo.

 

kniha-krysar20) Kniha, jejíž první věta začíná otázkou - Krysař (Viktor Dyk)

O čem to je: Krysař přichozí do města, aby zde dělal svou práci, a poté má v plánu zase jít dál. Ale zamiluje se do Agnes. Pak se krysařovi stane pár negativních věcí, které vedou k nešťastnému konci...

Můj názor: Krásná knížka. Zhltla jsem ji během jednoho večera (je kraťoučká) a nemohla jsem se odtrhnout.

 

 

 

.

Ve výzvě mám hodně českých autorů, a letos jich čtu opravdu (na mé poměry) hodně. Nevím, proč se mi to děje, ale je to tak . O tom časem připravím samostatný článek.

Co vy a Čtenářská výzva roku 2017? Účastníte se? Jak se vám zatím daří? Nebo to jde mimo vás?

(Omlouvam se za obcas chybejici fotky a palce, ale stale jsem bez notebooku a uz jsem tento clanek proste chtela konecne zverejnit. Pise.cz ma bohuzel priserne formatovani v telefonu, takze je dost nemozne tu neco graficky upravovat. Jakmile to pujde, tak chybky opravim.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Čtenářská výzva 2017 damn-girl®pise.cz 05. 11. 2017 - 20:02
RE(2x): Čtenářská výzva 2017 chaostheory 06. 11. 2017 - 07:08
RE: Čtenářská výzva 2017 hroznetajne®pise.cz 06. 11. 2017 - 08:38
RE(2x): Čtenářská výzva 2017 chaostheory 06. 11. 2017 - 18:16
RE: Čtenářská výzva 2017 myfantasyworld®pise.cz 06. 11. 2017 - 19:20
RE(2x): Čtenářská výzva 2017 chaostheory 06. 11. 2017 - 21:30
RE: Čtenářská výzva 2017 boudicca®pise.cz 08. 11. 2017 - 22:55
RE(2x): Čtenářská výzva 2017 chaostheory 09. 11. 2017 - 06:41
RE: Čtenářská výzva 2017 tlapka®pise.cz 10. 11. 2017 - 22:20
RE(2x): Čtenářská výzva 2017 chaostheory 11. 11. 2017 - 06:53
RE: Čtenářská výzva 2017 brutally-honest®pise.cz 15. 11. 2017 - 18:17
RE(2x): Čtenářská výzva 2017 chaostheory 15. 11. 2017 - 18:39
RE(3x): Čtenářská výzva 2017 brutally-honest®pise.cz 15. 11. 2017 - 19:07
RE(4x): Čtenářská výzva 2017 chaostheory 15. 11. 2017 - 19:45